Z poznańskiej wieży ratuszowej na scenę Teatru Narodowego. Wokół biografii Karola Boromeusza Świerzawskiego

Loading...
Thumbnail Image

Date

2012

Advisor

Editor

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

Wydawnictwo Miejskie Posnania, Poznań

Title alternative

Abstract

Artykuł jest próbą rekonstrukcji wybranych wątków biografii wybitnego artysty polskiego teatru osiemnastego wieku - Karola Boromeusza Świerzawskiego (1735 - 1806). Artysta ten był nie tylko znakomitym aktorem komediowym i filarem pierwszego zespołu Teatru Narodowego (od 1765 do 1806 roku), lecz także człowiekiem o niezwykle burzliwej "biografii przedscenicznej". Spędzone w Poznaniu lata młodości zwieńczone zostały zamknięciem w więzieniu i groźbą najwyższego wymiaru kary. Brawurowa ucieczka z ratuszowej wieży i przybycie do Warszawy stały się ważną cezurą w jego biografii. Tekst przynosi także rozważania na temat aktorskiego warsztatu artysty i konwencji inscenizacyjnych w teatrze polskim XVIII wieku.

Description

Sponsor

Keywords

Historia teatru polskiego w XVIII wieku, Karol Boromeusz Świerzawski - biografia, historia Poznania, Dzieje sztuki aktorskiej w Polsce

Citation

Krzysztof Kurek, Z poznańskiej wieży ratuszowej na scenę Teatru Narodowego. Wokół biografii Karola Boromeusza Świerzawskiego, "Kronika Miasta Poznania" 2012, nr 1, s. 77 - 84.

ISBN

DOI

Title Alternative

Rights Creative Commons

Creative Commons License

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego