Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/10593/25304
Title: Dożywianie ludności w kuchniach Stołecznego Komitetu Opieki Społecznej w latach 1945–1948
Authors: Brenk, Mikołaj
Keywords: opieka społeczna
kuchnia ludowa
kuchnia społeczna
relief provided after the war
social work
Issue Date: 2018
Publisher: INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ KOMISJA ŚCIGANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU ODDZIAŁ W WARSZAWIE
Citation: Obrzeża społeczne Warszawy w latach 1945–1989. Studia i materiały pod redakcją Patryka Pleskota, Warszawa 2018, s.71-90.
Series/Report no.: Warszawa Nie?pokonana;Tom XVIII
Abstract: Przedmiotem opracowania jest działalność pomocowa w formie dożywiania w kuchniach społecznych Stołecznego Komitetu Opieki Społecznej (SKOS), prowadzona w Warszawie w latach 1945–1948. Ramy czasowe dla omówienia tematu zostały przyjęte zgodnie z datami wskazywanymi w literaturze jako okres powojennego ratownictwa społecznego. Działania w zakresie opieki społecznej nazywane ratownictwem społecznym polegają na zapewnianiu wsparcia na poziomie minimum egzystencjalnego – w tym wypadku chodziło o pomoc dla ludności wycieńczonej wojną, pozbawionej środków do życia, żyjącej w zniszczonym mieście. W związku z tym, że potrzebujących była rzesza, a środki finansowe i materialne były niewielkie, niewspółmierne do potrzeb (w dodatku struktura organizacji opiekuńczych dopiero się tworzyła), pomoc ta ograniczała się do zapewnienia codziennego posiłku w postaci miski zupy, czasem też odzieży i pary butów na zimę oraz dachu nad głową dla osób najbardziej tego wymagających (sierot, starców).
URI: http://hdl.handle.net/10593/25304
ISBN: 978-83-8098-468-4
Appears in Collections:Artykuły naukowe (WSE)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Mikolaj_Brenk_Dożywianie ludności w kuchniach Stołecznego Komitetu Opieki Społecznej w latach 1945–1948 _w.P._Pleskot_red._Obrzeza_spoleczne_Warsza.pdf638.68 kBAdobe PDFView/Open
Show full item recordItems in AMUR are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.