Spory litewsko-polskie w Lidze Narodów

No Thumbnail Available

Date

Advisor

Editor

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

Title alternative

Disputes Lithuanian - Polish in the League of Nations

Abstract

Tekst powstał jako rozdział książki poświęconej (przede wszystkim) działalności politycznej Ligi Narodów w latach 1926-1929, czyli najlepszych czasach dla tej organizacji. Z natury rzeczy sporą część poświęcono roli LN, de facto Rady i Sekretariatu w eliminacji konfliktów i sporów międzynarodowych. Spór litewsko-polski, nazywany skrótowo konfliktem o Wilno, należał do bardziej znanych, ale też nierozwiązywalnych. W obszernej już literaturze, przede wszystkim polskiej i litewskiej, spojrzenie z genewskiego obserwatorium było nie tyle bagatelizowane, ile nie poświecono mu dostatecznie dużo miejsca.To jeden z powodów podjęcia tych wątków. W obecnej objętości tekst ten, zważywszy na proporcje w stosunku do innych zagadnień, nie znajdzie miejsca w książce. Jeszcze poważniejszego skomprymowania będą wymagały fragmenty dotyczące początków sporu o Wilno, które zresztą omówione już zostały poprzednio w książkach o narodzinach Ligi (1984) oraz jej działalności w latach 1920-1926 (2005), jak również w kilku artykułach dostępnych on line w AMUR lub WBC.

Description

Tekst ma charakter wersji wstępnej bez opracowania redakcyjnego. Prawdopodobny tytuł książki zawierającej ten problem to "Liga Narodów w latach rozkwitu 1926-1929" albo "Najlepszy czas Ligi Narodów 1926-1929"

Sponsor

Keywords

polityka zagraniczna Polski i Litwy w latach 20.tych XX wieku, rola mocarstw w Genewie, stosunki międzynarodowe okresu międzywojennego, Wilno, Liga Narodów

Citation

ISBN

DOI

Title Alternative

Rights Creative Commons

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego