Siła, walka, terytorium, populacja – od nauk przyrodniczych do nauk o polityce

Loading...
Thumbnail Image

Date

2013

Advisor

Editor

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

Elipsa

Title alternative

Abstract

Główne problemy podjęte w tekście dotyczą biologicznych interpretacji w naukach o polityce. W pierwszym rzędzie odniesiono się do problemów metodologicznych i ontologicznych w naukach społecznych, tzn. dokonano analizy naturalizmu i antynaturalizmu, zastosowania metafor oraz idealizacji w naukach społecznych. W dalszej kolejności dokonana została analiza spuścizny nauk przyrodniczych, która mogła wpłynąć na metaforykę naukową, jak i metaforykę stosowaną w życiu społecznym, szczególnie dotyczy to spuścizny Karola Linneusza i Karola Darwina. Istotne znaczenie ma również wskazanie na znaczenie opisów populacyjnych i przestrzennych, które występują zarówno w naukach przyrodniczych, jak i w naukach społecznych. Opisy przestrzenne i populacyjne znajdują swoje odzwierciedlenie w przedmiocie badań i metodach badawczych ekologii, ekologii społecznej i biopolityce, geopolityce, stosunkach międzynarodowych itd. Problematykę metodologiczno-teoretyczną w zakresie przenikania się nauk społecznych i przyrodniczych przedstawiono również na wybranym przykładzie – tzn. koncepcji „mobilizacji politycznej” R. Skarzyńskiego. Należy jednak podkreślić, że nie jest celem autorów przedstawienie wyczerpujących analiz na temat typologii, nurtów lub paradygmatów w naukach politycznych, większe znaczenie ma wskazanie skutków przyjmowania metafor przyrodniczych w naukach społecznych.

Description

Sponsor

Keywords

Teoria polityki, Theory of politics, Biopolityka, Biopolitics, Stosunki przestrzenne, Spatial relations, Przestrzeń terytorialna, Territorial space, Populacja, Population, Ekologia, Ecology, Polityka, Politics, Polityczność, The political

Citation

KAŁĄŻNA Klaudia, ROSICKI Remigiusz (2013), Siła, walka, terytorium, populacja – od nauk przyrodniczych do nauk o polityce, [w:] Metafory polityki, tom 4, KACZMAREK Bohdan (red.), Elipsa: Warszawa, ss. 61-79.

ISBN

978-83-7151-234-6

DOI

Title Alternative

Rights Creative Commons

Creative Commons License

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego